آشنایی با آتوکد

اتوکد چیست؟
نام نرم‌افزاری است که برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی به کار میرود.این نرم افزار از محصولات شرکت آمریکایی اتودسک است. کاربران اتوکد امکان استفاده از محیطهای دو و سه بعدی را دارند.به طور کلی میتوان اتوکد را جایگزینی مناسب برای میز و وسایل نقشه کشی مهندسان دانست.
شرکت اتودسک به عنوان یکی از غول های تولید نرم افزارهای ترسیم و مدل سازی مانند اتوکد و مکس محصولات فراوانی دارد که آشنایی با قابلیت ها و مورد استفاده ی هرکدام می تواند شما را در انتخاب بهتر ابزار کارتان یاری برساند.

AutoCAD

نرم افزار مادر اتوکد به شمار می آید که دارای قابلیت های ترسیمی فراوانی است. تقریبا هر چیزی را می توانید با استفاده از ابزار های ترسیمی و ویرایشی آن به راحتی ترسیم و مدریت کرده و در اختیار کار فرمایتان قرار دهید.

این محیط موتور ترسیمی بسیار پیشرفته ای دارد . دیگر محصولات اتوکد از آن به عنوان یک بستر استفاده کرده و با ترکیب قابلیت های آن تولید شده اند. علاوه بر امکاناتی که از طریق منوها و فرمان های خود اتوکد در اختیار کاربران قرار گرفته است محیط های برنامه نویسی چون ObjectARX و AutoLisp وVBA هم به توسعه دهندگان این امکان را داده است که بر قابلیت های آن افزوده و کاربردهای آن را اختصاصی تر کنند.

AutoCAD Architecture

از دیگر محصولات اتوکد که در ایران نیز طرفداران زیادی دارد محیط طراحی معماری نرم افزار اتوکد است. قابلیت های اختصاصی شده ی این نرم افزار برای معماران این امکان را فراهم آورده است که نقشه هایشان با چیزهایی بیشتر از خط و خم و دایره ترسیم کنند. در عین حال مدریت ترسیمات هم بحثی بسیار فراتر از لایه بندی ساده که در توکد مادر دارد.

AutoCAD Civil 3D

این محصول برای مهندسین عمران اختصاصی شده است و بسیاری از نیازهای ترسیمات فنی و مهندسی این شاخه را برطرف می کند. در این نرم افزار می توان انواع تحلیل های جغرافیایی و زمین شناسی تا ترسیمات و مدیریت داده های نقشه برداری را با قابلیت های فراوان به اجرا در آورد. همچنین کاربران AutoCAD LAND به گوش باشند که نسخه ی 2009 این نرم افزار آخرین نسخه ی اتوکد لند بود و در آینده باید امکانات نقشه برداری را از طریق Civil 3D یا AutoCAD  MAP دنبال کنند. اتوکد تلاش دارد که از تنوع نسخه ها کم کرده و بر قابلیت های نسخه های مادر خود بیفزاید.

AutoCAD LT

مخصوص کاربرانی است که ترسیمات آنها از دو بعدی فراتر نمی رود و علاقه ای که ابزار فراوان و منوهای شلوغ ندارند. این محصول محدودیت های زیادی از جمله نبود امکانات کد نویسی و اتوماسیون دارد اما همچنان تولید شده و فروش بسیار مناسبی دارد. چرا که از نسخه های ارزان و البته بسیار سبک این نرم افزار حرفه ای به شمار می رود

AutoCAD 3D MAX

این نسخه از نرم افزار اتوکد را انیمیشن سازها و معماران به خوبی می شناسند. کارش هم ترسیم و مدلسازی اشیا و محیط است به گونه ای که تا حد امکان واقعی و زیبا جلوه کنند. برای تشریح قابلیت های آن هم لازم است سایت اتوکد سر بزنید.

AutoCAD Mechanical

این نرم افزار کتابخوانه ی بسیار گسترده ای از استاندارد اجزای مکانیکی دارد که به راحتی می توانید با چند کلیک آنها را انتخاب کرده و به محیط نقشه ی خود منتقل کنید. در عین اینکه همیشه مطمئن هستید نقشه ی شما با ابعاد استاندارد تهیه شده است لازم نیست برای ترسیم اجزای استاندارد نقشه های مکانیک وقت زیادی صرف کنید. کار شما بجای ترسیم اجزا از صفر تنها به انتخاب و جایگذاری آنها خلاصه می شود.

AutoCAD MEP

مهندسین تاسیسات اگر می خواند ترسیم خطوط لوله و سیم کشی ساختمان را با با مدریت و سرعت بیشتری به انجام برسانند می توانید از این محصول کمتر شناخته شده ی اتوکد استفاده کنند. اجزای استاندارد لوله کشی مانند زانویی و خم و همچنین ترسیمات سیم کشی و برق ساختمان ها را می توانید به راحتی با این نرم افزار مدریت کرده و گزارش کاملی از تعداد و نحوه ی قرار گیری هر کدام بدست آورید.(  mechanical, electrical and plumbing)

تعداد محصولات شرکت اتودسک که بر مبنای اتوکد و قابلیت های ترسیمی اتوکد کار می کنند در حدود 100 عدد می باشد که در نوع خودش یک رقم بسیار بالایی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت اتودسک مراجعه کنید.

/ 0 نظر / 26 بازدید